Internet

Internet jest sistem medusobno povezanih racunarskih mreza koji pomocu internetskih protokola ostvaruju komunikaciju izmedu raznih vrsta uredaja i mreza.
Internet sadrzi veliki raspon informativnih resursa i usluga, poput medusobno povezanih dokumenata hiperteksta i aplikacija "svjetske mreze" (WWW), elektronske poste, telefonije i razmjene datoteka.

PRISTUP INTERNETU

Da bi mogli pristupiti internetu, moramo imati jedan od sistema za komunikaciju kao sto su:
- analogna telefonska linija
Ovim sistemom se, kroz spojne vodove, vrsi prenos analognih signala u vrlo uskom spektru od 400 do 4000 Hz sto je sasvim dovoljno za prenos govora.
Moguce je ostvariti uvezivanje racunara sa brzinom prenosa do 56 kbps. (Teoretski 64 kbps).
- ISDN
Ovaj sistem takoder koristi upredenu paricu kao fizicki prenosnik digitalnih signala a opseg je prosiren i ukljucuje dva analogna kanala tako da su brzine do 128 kbps.
Naziv je dobio kao skracenica engleskog termina Integrated System of Digital Networks
- ADSL
Oznaka ADSL znaci da je protok informacja asimetrican tj prema potrebi kolicna dolaznih informacija sa servera prema klijentu se uvecava na racun odlaznih kolicina bita.
ADSL ima brzinu prenosa od 1.5 megabita u sekundi
- kablovski
Ovaj sistem ima veoma veliku propusnu sirinu podataka koja ide i do 1 Gbps.
U naseljenim mjestima gdje je uspostavljen sistem tzv. kablovske televizije moguce je ostvariti istim vodovima prenos podataka i konekcija na internet.
- bezicni
Danas se koristi više različitih varijanti a najčešće komunikacije na ultra visokim frekvencijama od 2,4 i 5 GHz.
Brzine koje se mogu postići na ovim frekvencijama su velike i kreću se od 2 Mbps do 54 Mbps.
- satelitski
Iako najskuplji, ovaj sistem ipak predstavlja najpouzdaniji i najbrzi sistem za prenos podataka, pa tako i za pristup internetu.
Posto se krece ugaonom brzinom identicnoj brzini rotacije Zemlje to je njegov polozaj u odnosu na odredeni prostor na Zemlji uvijek isti.

Sigurnost na internetu.